1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Szczegóły.

Procent składany, ważniejszy niż wybór inwestycji

Dyskusja w 'Lokaty' rozpoczęta przez użytkownika Corny, 1 Luty 2016.

 1. Corny

  Corny New Member

  22
  0
  1
  Głównie jest to stosowane przy lokatach, dlatego założyłem ten temat właśnie tutaj. A chodzi oczywiście o procent składany, czyli polegający na tym, że mamy kapitał, kapitał coś tam zarobi i te odsetki zarobione, wchodzą do kapitału, żeby zarabiać.
  Jak ktoś nie wie, to na prostym przykładzie (inwestycja 5% - choć lokaty takiej teraz się nie znajdzie), to ze 100 zł za rok będzie 105 przy kapitalizacji rocznej. Jeśli natomiast jest 5% w skali roku z kapitalizacją dzienną, to będzie więcej, gdyż codziennie na nasze konto przypływa jakiś tam "grosik" (na to jest wzór, ale teraz go nie pamiętam) i już kolejne procenty liczone są od kapitału + ten wspomniany grosik. Dlatego nie będzie to 105 zł, a na przykład 107 zł.

  To ma sens przy dużych kapitałach i przy powiedzmy 5% zysku. Wtedy mając 100 000 na około 10 lat, można bez większych problemów wyciągnąć 60 - 70 tysięcy.
   
 2. suprasai

  suprasai New Member

  24
  0
  1
  Jak znajdziesz mi teraz lokatę z 5% to koniecznie daj mi znać, bo takiej raczej nie ma. No chyba, że możesz zainwestować z kilka milionów, ale mając taką kasę nikt nie bawi się w lokaty :)
  Procent składany jest lepszy jeśli mówimy na przykład o programach inwestycyjnych ze średnim ryzykiem, bo wtedy faktycznie można coś tam zyskać, ale pamiętaj, że można też stracić. Jest ryzyko - jest potencjał zarobkowy. Niestety zawsze tak było, więc warto o tym pamiętać.
  Tam trzeba też rozkładać ryzyko, czyli zamiast wpłacić to 1000 zł na jeden produkt, warto wybrać 5 po 200 zł. Ten jeden może zyskać np. 10% w skali roku, ale może też stracić 10%. Natomiast te 5 x 200, jeden może zyskać 20%, jak inny straci 10%, a pozostałe średnio po 5%, to i tak wychodzimy na plus. Pamiętajcie o zasadzie pareto.
   

Poleć tę stronę