1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Szczegóły.

Jaka emerytura dla przedsiębiorcy?

Dyskusja w 'Własna firma' rozpoczęta przez użytkownika admin, 22 Grudzień 2015.

 1. admin

  admin Administrator Staff Member

  6
  0
  1
  Na jaką emeryturę mogą liczyć przedsiębiorcy odprowadzający najniższe składki emerytalne?

  Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, dzięki którym budują swoją przyszłą emeryturę. Ustawa narzuca tylko minimalną składkę emerytalną na przedsiębiorców. Mało która osoba prowadząca własną firmę będzie skłonna do odkładania do ZUS lub Otwartych Funduszy Emerytalnych składkę wyższą, niż wymagana ustawowo. Oszczędności na comiesięcznych kosztach prowadzenia działalności gospodarczej są co najmniej pożądane. Z tego względu przedsiębiorcy opłacając najniższe składki emerytalne mogą w przyszłości liczyć na emeryturę rzędu co najwyżej 1200 zł netto, czyli nawet mniej niż wynosi płaca minimalna w Polsce i średnia wartość świadczeń emerytalnych w kraju. Prowadząc firmę miesięczne zyski przedsiębiorcy niewątpliwie są wyższe, dlatego też przechodząc na emeryturę może on przeżyć szok. Będzie musiał przyzwyczaić się do skromniejszego życia i zaakceptować często drastyczne pogorszenie się sytuacji materialnej.


  Spadek miesięcznych dochodów


  Szacuje się, że osoby pracujące na pełnych etatach, uzyskujące pensję w wysokości średniej krajowej, będą mogły liczyć za 30 lat na emeryturę wynoszącą nieco mniej niż połowę ich miesięcznych dochodów. W przypadku przedsiębiorców ten procent jest znacznie niższy. Może wynieść nawet mniej niż 10% ich wcześniejszego miesięcznego wynagrodzenia, zakładając, że przedsiębiorca uzyskuje ponadprzeciętne dochody ze swojej działalności gospodarczej.

  Górnicy otrzymują obecnie emerytury rzędu 3487 zł brutto, podczas gdy osoby prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą - tylko 1449 zł brutto. Jest to spowodowane tym, że przedsiębiorca płaci składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie 1600 zł netto. Dlatego też pomimo wysokich miesięcznych zarobków, przedsiębiorca na emeryturze otrzyma bardzo niskie świadczenie. Górnicy pracujący na podstawie umów o pracę mają płaconą składkę emerytalną od rzeczywistych dochodów, stąd też ich emerytury są wyższe.


  Warto samodzielnie odkładać na emeryturę


  Przedsiębiorcy powinni zastanowić się nad pewnym uniezależnieniem od obowiązkowego systemu emerytalnego w Polsce i samodzielnie odkładać na emeryturę. Stabilne inwestycje i produkty oszczędnościowe, na przykład Indywidualne Konta Emerytalne (ike) lub Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (ikze) mogą pozwolić im na godne życie na emeryturze, bez zbędnych wyrzeczeń.
   
 2. menikk

  menikk New Member

  12
  0
  1
  niestety system emerytalny w naszym kochanym kraju jest jaki jest. Sam jestem przedsiębiorcom i także boję się o swoją przyszłość. Zgadam się również z tym jakie sklądki odprowadzają przedsiębiorcy.Niestety każdy tak kombinuje, taką mamy mentalność. Płacimy skladki minimalne, jak możemy ukryway dochody itp. Nie mówię że każdy i że ja. Pieniądze ktore udaje się "zaoszczędzić" w ten sposób można wlaśnie wpłacać na IKE, lub dzialąjące na podobnej zasadzie lokaty dlugoterminowe, fundusze inwestycyjne i podobne produkty bankowe, które pozwolą nam na emeryturze godnie żyć. Inna sprawą jest to że przechodzac na emeryture nie musimy zamykać naszej firmy, zostawiamy ją dzieciom, wnukom, czy sprzedajemy, lub mamy w niej jakieś udziały dzięki czemu co miesąc na konto wpływa jakaś oneta
   
 3. goro

  goro New Member

  12
  0
  1
  Sprawą jasną jest że jeżeli będziemy odprowadzać najniższe skłądki dostaniemy najniższa emeryturę pomniejszona o ustawowy procent. Przewaznie tak jest zawsze że jeżeli dajemy z siebie minimum to zbyt wiele zyskać nie ożemy. Jest tego plus. Na ZUS odprowadzamy inimum a resztę pieniędzy inwestujemy w IKE lub cokolwiek innego na okres taki jaki zamierzamy pracować. Potem pieniądze możemy dostać w calości lub mogą nam być wypłacane w postaci comiesięcznej pensji. Wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem
   
 4. ruchcap

  ruchcap New Member

  18
  0
  1
  polski system emerytalny to kpina
   
 5. sabeldrilu1

  sabeldrilu1 New Member

  4
  0
  1
  Moim zdaniem na pewno znajdą się informacje na ten temat w Internecie. Trzeba troszkę poszperać. A już w ogóle najlepiej to udać się z tym do specjalisty...
   

Poleć tę stronę