1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Szczegóły.

Inwestycja w złote monety

Dyskusja w 'Złoto i srebro' rozpoczęta przez użytkownika suprasai, 3 Luty 2016.

 1. suprasai

  suprasai New Member

  24
  0
  1
  Mam takie pytanie do osób znających się na numizmatyce.
  Załóżmy, że kupię dziś jakąś złotą monetę kolekcjonerską za 1000 zł, czy fakt że złoto spada, będzie miał na jej koszt jakieś znaczenie? Czy może liczy się jej wartość kolekcjonerska i moneta z roku na rok będzie drożała?
  Pytam, bo mam dylemat i tak trochę ciekawią mnie monety. Nie mówię, że stanę się potentatem numizmatyki, ale jakąś część swoich oszczędności chciałbym ulokować właśnie w kolekcji monet.
   
 2. Lilx

  Lilx New Member

  24
  0
  1
  Wg mnie złoto zawsze będzie w cenie co pokazuje historia i to nie Historia kilku a kilkuset w sumie - tym bardziej monety, które są złote i unikalne, bite po kilka sztuk bardzo szybko nabierają dużej wartości nominalnej.
  Pamiętam, że mój dziadek kilka lat temu otworzył jakąś tam szkatułę i miał kilka takich starych monet, już dokładnie nie pamiętam co to był za monety ale mój tata je sprzedał za 6000 złotych - 4 monety to chyba musiały mieć bardzo dużą wartość - szkoda, że sprzedał a nie poczekał jeszcze dłużej.
   
 3. goldenboy

  goldenboy New Member

  7
  0
  1
  witam przyszłego numimatyka. W odpowiedzi na Pana pytane odrazu mówię że złote monety nie tracą na wartości. Moneta to wyrób jubilerski gdzie w jego wartość jest wliczona nie tylko cena samego kruszćcu który może spaść ale skłąda się na to wiele innych czynników, w zależno ści od kolekcji. Wiele monet jest limitowanych, głównie te które wydawane są z jakiejś okazji, po kulkudziesięciu latach osiągają ogromne wartości na rynku, ale uprzedzam że takie białe kruki nie łatwo zdobyć. Inwestycja w złoto w jakiejby nie było postaci to chyba jedne z najbezpieczniejszych inwestycji.
   
 4. Majki

  Majki New Member

  18
  0
  1
  No moim zdaniem także warto inwestować w złote monety i to bardziej niż w złoto.
  Bo tak jak piszecie złoto może spaść - już się kilka razy tak zdarzyło w historii, że złoto przeżywało krótki ale przeżywało spadki u ludzie byli w panice - a moneta? Moneta zawsze będzie w cenie - dlatego, że to nie tylko złoto ale często unikatowe monety pamiątkowe, których wypuszcza się kilka w kolekcji na cały świat - stąd tak duża jest ich wartość.
  Ja sam mam kilka monet i sporo przybrały juz na wartości - polecam taki inwestycje
   
 5. Radek

  Radek New Member

  20
  0
  1
  Najlepiej sprawdzić sobie to w wykresach wartości takich monet albo w ogłoszeniach o sprzedaży - często w tym celu robione są rankingi i raporty - można sprawdzić ile taka moneta kosztowała np 2 lata temu a ile obecnie jest warta - dzięki temu widzimy dokładny wzrost ceny i można sobie to obliczyć procentowo ile rocznie jesteśmy w stanie na niej zarobić.
  Wtedy warto porównać to do oprocentowania lokat cy obligacji i już widać czy opłaca nam się inwestować w takie złote monety czy nie bardzo. Nawet nie trzeba za bardzo się na tym znać.
   
 6. beatka

  beatka New Member

  10
  0
  1
  inwestycja w stare złote monety zawsze była opłacalna, mimo że złoto może stracić na wartości to taka moneta nie straci dzieki temu że ma wartość kolekcjonerską, jest w swoim rodzaju unikalna. Dotyczy się to nie tylko monet ale i banknotow. Ostatnio na aukcji widzialam polski banknot 100zł z 1975r seri A0000000 który po kilku dniach osiągnął wartość ponad 2 tyś. Papierek sam w sobie jest nie wart nic za śliski żeby sie pode... a i poczytać tam niema co. A wartość jednak spora. Podobnie jest ze złotymi monetami. Nie tyle t złoto jest warte tylko ta moneta sama w sobie
   
 7. biernat

  biernat New Member

  10
  0
  1
  w złote monety inwestuje od trzech lat. Nie posiadam w swojej kolekcji tpowych białych kruków, ale trafiają się naprawde wartościowe okazy. Trzeba jednak uważać bo jest mnóstwo oszstów którzy chcą nam wcisnać kit. Ja najbardziej wartościowe monety przywiozłem z zagranicznych wycieczek, gdzie zostały skrupulatnie sprawdzone. wystawiając z ciekawości na portalu aukcyjnym oferowno mi 7 tyś więcej. Moim zdaniem nie warto ich sprzedawać tylk czekać bo z każdym rokiem taka moneta nabiera wartości i zawsze znajdziemy na nią kupca, trzeba jednak troche czasu poswięcić na forach numizmatycznych
   
 8. suprasai

  suprasai New Member

  24
  0
  1
  A Biernat, co do czekania na to, że moneta w danym okresie czasu wzrośnie, to czy nie boisz się, że paradoksalnie może spaść? W danym okresie czasu może mieć na to duży wpływ wiele czynników, na przykład wzrost jej popularności na rynku przez to, że ktoś może ją zacząć eksportować, no różnie może być :) Gdybym ja na jednej zarobił 7000 zł, to chyba już bym nie czekał, tylko raczej sprzedawał. Nie wiem za ile ci się udało kupić i co to dokładnie było, ale 7000 zł przebitki mnie osobiście trochę pociąga i daje nadzieję, że ten biznes może mi się kiedyś zacząć opłacać :)
   
 9. kamwill

  kamwill New Member

  2
  0
  0
  Moim zdaniem warto jest teraz inwestować we wszelkiego rodzaju kruszce, a zwłaszcza w srebro. Patrząc na jego aktualne ceny , można zauważyć, że jego cena od dłuższego czasu spada i w najbliższym czasie można spodziewać się odbicia. Z tego powodu warto w nie teraz zainwestować, a po odbiciu sprzedać z zyskiem.
   
  Last edited by a moderator: 17 Listopad 2016
 10. Misha

  Misha New Member

  2
  0
  1
  Podpinam się pod wypowiedzi powyżej - o ile kupujesz monety z zaufanych źródeł(mennic albo sklepów) , to ich wartość może się co najwyżej trochę obniżać po czym znowu wzrastać. Gorzej jak się dasz naciąć i kupisz monety z nie wiadomo skąd/allegro. Za to często można zaobserwować wzrosty wartości i od Ciebie zależy czy wolisz poczekać czy wartość będzie nadal rosła czy sprzedać monetę w danym momencie. Do tego dochodzi prognozowanie, czytanie analiz i doświadczenie, które się nabywa z czasem. Sam się przekonasz jak to jest :)
   
  Last edited by a moderator: 12 Lipiec 2017
 11. GanneMan

  GanneMan New Member

  1
  0
  0
  Oczywiście, że warto inwestować w złoto i srebro. Jak obserwuję ostatnio ceny to naprawdę jest dobrze. Tylko trzeba uważać gdzie się kupuje. Ja korzystam od ponad roku i chwalę sobie póki co. Jak będzie dłużej to zobaczymy. Swoją drogą prognoza na złoto jest najbardziej optymistyczna od lat według niektórych źródeł.
   
  Last edited by a moderator: 12 Lipiec 2017
 12. Miki789

  Miki789 New Member

  9
  0
  1
  Jak chcesz zainwestować w konkret to zajrzyj sobie na ofertę jaka jest na mennica24.pl. Mają wiele ciekawych opcji, między innymi monety i sztabki więc coś atrakcyjnego będziesz mógł wybrać.
   
 13. Jakubs

  Jakubs New Member

  12
  0
  1
  Jeżeli będziecie chcieli przede wszystkim zacząć skutecznie inwestować oszczędności w metale szlachetne to zdecydowanie warto sprawdzić ofertę przygotowaną przez Mennica Skarbowa w przypadku których będziecie mogli liczyć na rozbudowaną ofertę, terminowość realizacji i pełne wsparcie obsługi na każdym etapie, na początku żeby się z tym zapoznać może warto kupić jedną monetę bulionową uncjową :)
   

Poleć tę stronę