1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Szczegóły.

Inwestycja w restaurację

Dyskusja w 'Własna firma' rozpoczęta przez użytkownika MARY, 2 Marzec 2017.

 1. MARY

  MARY New Member

  1
  0
  1
  Witam,
  Mamy z siostrą pewien dylemat i prosiłybyśmy o poradę osobę, która jest obeznana w tym temacie bardziej od nas :)
  Dwa lata temu siostra otwierała małą restaurację rodzinną z domowymi obiadami i organizacją małych przyjęć okolicznościowych. Ponieważ brakowało jej pieniędzy na otwarcie to umówiłyśmy się słownie, że dam jej 33% kwoty w zamian za 10% udziałów w zyskach (bez pomocy w prowadzenie lokalu). Restauracja się prężnie rozwija i obecnie siostra planuje zmianę lokalu na większy z dwoma salami, w którym będzie mogła jednocześnie przyjmować gości na obiad i urządzać małe przyjęcia okolicznościowe.
  I tutaj zastanawia nas pewna kwestia. Czy ja jako osoba która zainwestowała w otwarcie restauracji powinnam dalej dać siostrze jakieś pieniądze na kolejny rozwój? Ja uważam, że inwestowałam w otwarcie lokalu w zamian za 10% zysków i dalsze inwestowanie w rozwój restauracji mnie już nie dotyczy, ponieważ i tak mój zysk w chwili obecnej zostanie pomniejszony o koszty wynikłe z wydatków poniesionych na rozwój nowego lokalu. Dodatkowo wiadome było na samym początku, że restauracja albo będzie się rozwijać albo splajtuje i znałam ryzyko utraty w tym wypadku swoich pieniędzy.
  Siostra natomiast uważa, że powinnam mieć teraz pomniejszony udział w zyskach ponieważ ona teraz wydaje dużą kwotę pieniędzy na rozwój a ja już nie.
  Jakie jest zdanie Państwa w tym temacie? Prosimy o poradę specjalistów :)
   
 2. kryptoanka

  kryptoanka New Member

  25
  0
  1
  To są trudne sprawy, szczególnie w rodzinie. Moim zdaniem nie jesteś już jej niczego winna.
   
 3. kowalewa

  kowalewa New Member

  24
  0
  1
  Niestety, ale sprawa patowa. Może się okazać, że zaraz nawet tych 10% nie dostaniesz, bo w sumie jak udowodnisz, że dałaś ten kapitał? Słownie się nie zawiera umów.
   
 4. marakesh

  marakesh New Member

  4
  0
  1
  A nie lepiej doradzić się w tym temacie jakiegoś specjalisty? Moim zdaniem jest to dość dobre rozwiązanie :)
   

Poleć tę stronę