1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Szczegóły.

Działka budowlana czy rolna?

Dyskusja w 'Nieruchomości' rozpoczęta przez użytkownika Zosia, 19 Luty 2020.

 1. Zosia

  Zosia New Member

  1
  0
  1
  Moje dzieci dostały nieduży spadek oraz odkładam im 500+ na konto oszczędnościowe. W tej chwili uzbierały 90000zł. Żal patrzeć na oprocentowanie lokat, więc chciałabym zainwestować długoterminowo w coś, co da większą stopę zwrotu. Dzieci mają 3 i 5 lat, więc szukam inwestycji na ok. 20 lat. Mam dwa pomysły i może ktoś mógł mógłby mi podpowiedzieć, co ma większy sens?
  1) mogę dorzucić dzieciom ok. 10-20 tys. i kupić im za to korzystnie położoną działkę budowlaną w silnie rozwijającej się miejscowości pod Warszawą, która jest położona podobnie do Grodziska Mazowieckiego (odległość i skomunikowanie z Warszawą), więc jest niemal pewniakiem na podwarszawską sypialnię. Minus jest taki, że jest tam od niedawna szał budowlany, chyba zrobiła się bańka, bo ceny mocno skoczyły w ciągu ostatnich miesięcy. Boję się też o infrastrukturę. Raczej na pewno działka zyska na wartości, ale jeśli gmina zapomni o sklepach i szkołach, to w przyszłości nie musi to być aż tak atrakcyjne miejsce.
  2) zainwestować w ziemię rolną. Dla mnie to pewne ryzyko i niepewność, bo nie znam się na tym. Z drugiej strony mogłabym kupić kilka mniejszych działek i byłaby to dywersyfikacja inwestycji. Tutaj obszar również jest rozwijający się, ale dalej od Warszawy: odległość oraz sposób skomunikowania byłby podobny do Żyrardowa.

  Myślę też o tym, co będzie, jak za 5 lat odłożę dzieciom np. kolejne 30 tys. Jeśli zacznę od inwestycji w ziemię rolną, to nie uzbieram już drugi raz na działkę budowlaną. Ale jeśli zacznę kupować rolną, to mogę jej mieć tylko do 1ha (nie mam czasu na kursy na rolnika). Jeśli nie uda mi się jej szybko przekształcić, to nie będę mogła nic sensownego zrobić z kolejnymi oszczędnościami.

  Pytanie główne jest dość oczywiste: na czym więcej zarobię?
   

Poleć tę stronę