1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Szczegóły.

Czy warto założyć IKE?

Dyskusja w 'Forum inwestycyjne' rozpoczęta przez użytkownika admin, 22 Grudzień 2015.

 1. admin

  admin Administrator Staff Member

  6
  0
  1
  Czy warto wg was złożyć konto emerytalne IKE zwolnione z podatku Belki? Jakie są dokładnie plusy i minusy oszczędzania na emeryturę na IKE? Czy IKE będzie można zlikwidowac tak jak (najprawdopodobniej) OFE?

  Poniżej stary artykuł na temat tego czy warto mieć IKE

  Odkładanie na emeryturę jest jednym z najlepszych sposobów na uniezależnienie się od niskich świadczeń emerytalnych, jakie w przyszłości mogą być wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Coraz bardziej realny wydaje się scenariusz mówiący o tym, że wielu przyszłych emerytów będzie musiało za 10-15 lat zadowolić się „głodowymi emeryturami”. W takiej perspektywie warto oszczędzać na przyszłą emeryturę, jeśli tylko ma się dziś taką możliwość. Dobrym sposobem na odkładanie na emeryturę jest założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego, w skrócie IKE. Takie konta najczęściej otwierane są przez fundusze inwestycyjne, choć nie mają one monopolu na prowadzenie i oferowanie IKE. W bankach również można uzyskać atrakcyjną, zindywidualizowaną ofertę na IKE. Czy warto otworzyć Indywidualne Konto Emerytalne w banku?

  Dobrowolne oszczędzanie

  Nikt nie ma obowiązku założenia IKE, ale jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych sposobów oszczędzania na emeryturę, bowiem po spełnieniu pewnych warunków, właściciel IKE jest zwolniony z 19% podatku od zysków kapitałowych wypracowanych na takim koncie. Warunkiem jest tu wypłata zgromadzonych na IKE oszczędności po osiągnięciu 60 roku życia, lub 55 roku życia, jeśli dana osoba nabyła już uprawnienia emerytalne. Dodatkowo, konieczne jest dokonanie pięciu wpłat w pięciu dowolnych latach kalendarzowych lub wpłacenie ponad połowy zgromadzonej sumy nie później niż na pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę. Oprocentowanie IKE być może nie jest zbyt wysokie, ale brak podatku sprawia, że jest to atrakcyjny produkt inwestycyjny dla przyszłych emerytów.


  IKE w bankach


  Banki komercyjne i spółdzielcze w Polsce oferują IKE jako formę rachunków oszczędnościowych, ze zmiennym oprocentowaniem. W różnych bankach różnice pomiędzy ofertami na IKE mogą wynikać z odmiennej częstotliwości kapitalizacji odsetek. Może mieć ona charakter dzienny, miesięczny, kwartalny bądź roczny.


  W chwili obecnej najlepiej zainwestować IKE w Millennium Banku, który oferuje taki produkt inwestycyjny z oprocentowaniem na 4,5% w skali roku. Dobra ofertę ma Getin Bank, który oferuje oprocentowanie według stałej stopy 4,455% przez pięć lat, a później oprocentowanie według stopy zmiennej, uzależnionej od wskaźnika WIBOR 3M. Częstą praktyką w bankach oferujących IKE jest oferowanie stałej stopy oprocentowania środków tylko przez pewien czas trwania promocji. Później niemalże zawsze jest ona zamieniana na stopę ze zmiennym oprocentowaniem. W promocyjnym, np., rocznym okresie, oprocentowanie środków na rachunku IKE może wynieść nawet 10% w skali roku, ale później stopa oprocentowania drastycznie spada.  Wśród banków oferujących obecnie IKE wymienia się:

  • Bank BGŻ z kontem IKE-BGŻ,

  • Bank Millennium z Indywidualnym Kontem Emerytalnym,

  • BNP Paribas z IKE z rachunkiem oszczędnościowym,

  • BPS z POL-IKE,

  • Getin Bank z Indywidualnym Kontem Emerytalnym,

  • Idea Bank z Tax Free III,

  • mBank z mIKE lokata,

  • PKO BP z Rachunkiem lokacyjnym SUPER – IKE.

  Statystyki


  Na koniec 2012 roku, według danych zgromadzonych przez Open Finance, banki w Polsce prowadziły 47 tys. rachunków IKE, na których zgromadzono 477,9 mln zł oszczędności. Średnia wpłata wynosiła w 2012 roku 4,6 tys. zł, a Polacy wpłacili na IKE w całym roku kwotę rzędu 137,7 mln zł. Maksymalnie na rachunek IKE w ciągu roku można było wpłacić 10 578 zł, według ustalonego limitu. W 2013 roku będzie to kwota 11 139 zł, czyli trzykrotność prognozowanego średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. IKE nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, ale mogą to zmienić banki, oferując masowo takie produkty inwestycyjne na przyszłą emeryturę.
   
 2. Miczel

  Miczel New Member

  11
  0
  0
  Warto, nie warto... IKE moim zdaniem trochę wiąże i jest bardzo sztywne. Ja zamiast tego chyba bym wolał jakiś prosty fundusz oszczędnościowo inwestycyjny, bo tam wpłacasz kiedy chcesz i wypłacasz kiedy chcesz. Mam ten komfort, że mogę wpłacać sobie 1000 zł każdego miesiąca. Nigdy nie czyszczę się do zera, zawsze mam minimum te 20 000 zł na czarna godzinę. Zawsze mam coś co mogę sprzedać, choćby samochód, elektronikę i kilka drobiazgów. Polecam trochę żyć życiem codziennym, a nie myśleć co będzie za 50 lat. Wtedy niech się inni martwią.
   

Poleć tę stronę