1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Szczegóły.

OFE warto czy nie?

Dyskusja w 'Fundusze inwestycyjne' rozpoczęta przez użytkownika admin, 22 Grudzień 2015.

Tags:
  1. admin

    admin Administrator Staff Member

    6
    0
    1
    Jak sądzicie warto by OFE istniały i część naszej składki emerytalnej tam szła. Czy lepiej zlikwidować OFE całkowicie (pewnie PIS będzie zmuszony tego dokonać tak czy siak)?

    Poniżej ciekawy artykuł

    Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w 1999 roku dla zapewnienia Polakom godnych emerytur na stare lata. Tymczasem, jak się okazuje, wypłaty pierwszych świadczeń z OFE zderzyły się z brutalną rzeczywistością. Były to naprawdę niewielkie kwoty, które nie stanowiły solidne podbudowanie budżetu emeryta. Czy zatem oszczędzanie w OFE, w II filarze emerytalnym, w ogóle ma racje bytu? Istnieje wiele przeciwników Otwartych Funduszy Emerytalnych, którzy głośno mówią potrzebie ich likwidacji w jak najkrótszym czasie. Jednak nie można powiedzieć, że wszystkie zarzuty wobec OFE rzeczywiście mają pokrycie. Część z nich wynika z obowiązujących niewłaściwych przepisów lub nawet braku solidnych regulacji prawnych, nad którymi powinni pochylić się politycy partii rządzących.

    Zarzuty wobec OFE

    OFE miały pobierać z wynagrodzeń Polaków pewną kwotę składki i odkładać je na konto indywidualne obywatela. Później, pieniądze te miały być w umiejętny sposób inwestowane i pomnażane, z zachowaniem zasady minimum ryzyka, maksimum zysku. Największym obecnie zarzutem dla OFE jest to, że fundusze pobierają bardzo wysokie opłaty od swoich uczestników z tytułu kosztów działalności. Najważniejszą opłatą jest przy tym opłata dystrybucyjna. Najczęściej ma ona formę procentową i pobierana jest od każdej składki uczestnika OFE, jaka wpływa na jego konto. Opłaty do końca 2009 roku maksymalnie wynosiły 7% od składki. Obecnie jest to o połowę mniej, ale i tak wciąż podnoszą się głosy, że opłaty te są stanowczo zbyt wysokie. W porównaniu jednak z 10% opłatami dystrybucyjnymi z początku działalności OFE, 3,5% dziś jest niewielką kwotą. Koszty opłaty dystrybucyjnej w przypadku OFE są podobne do tych jakie pobierane są przez fundusze inwestycyjne stabilnego wzrostu. Pod względem konkurencji rynkowej ich wysokość jest więc uzasadniona.

    Opłaty powinny zmaleć

    Od ponad roku w Polsce funkcjonuje zakaz akwizycji, namawiającej Polaków do zapisania się do konkretnego Otwartego Funduszu Emerytalnego czy też do przeniesienia swoich środków z dotychczasowego funduszu, do OFE polecanego przez agenta. Stąd też opłaty dystrybucyjne, które są pobierane aktualnie przez OFE są nieuzasadnione. Niegdyś szły one w dużej mierze na wynagrodzenia dla agentów zdobywających nowych klientów dla OFE. A dziś? Trudno powiedzieć, na jakie cele przeznaczane są te środki finansowe. Zdaniem ekspertów, opłaty dystrybucyjne w OFE powinny zostać zniesione.

    Koszty opłaty za zarządzanie

    Nie tylko opłata dystrybucyjna obciąża uczestnika OFE. Jednocześnie, z jego środków zgromadzonych w OFE pobierana jest opłata za zarządzanie nimi i maksymalnie może ona wynosić 0,045% aktywów w skali miesiąca, co daje rocznie 0,6%.

    Tryb inwestowania

    Czy OFE rzeczywiście są w stanie umiejętnie obracać pieniędzmi przyszłych emerytów w taki sposób, aby mieli oni szansę na uzyskanie wysokich zysków i godnego świadczenia na stare lata? Niekoniecznie, bowiem nie mogą w sposób dowolny dysponować zgromadzoną kwotą pieniędzy obywateli. Ustawa o OFE nakłada na nie limity inwestycyjne. OFE tylko 40% swoich aktywów może inwestować w akcje, z czego tylko 5% na zagranicznych giełdach papierów wartościowych. Inwestycje w obligacje Skarbu Państwa nie są natomiast w ogóle limitowane.

    Wadą OFE jest to, że nie różnicują one inwestycji środków finansowych uczestników mających dwadzieścia kilka lat i tych, którzy przekroczyli już 50-ty rok życia. W przypadku młodych uczestników OFE powinny bardziej agresywnie prowadzić inwestycje, aby powiększać stopniowo kapitał emerytalny, a w przypadku starszych klientów – inwestować z umiarkowanym stopniem ryzyka, ponieważ już niewiele czasu pozostanie na wypłatę im emerytury.

    Obecnie pieniądze pochodzące z OFE stanowią 20% całej kapitalizacji giełdy. Jeśli zabrakło by na polskiej giełdzie tak dużego gracza, jakim są Otwarte Fundusze Emerytalne, giełda mogłaby przeżyć ogromne załamanie.

    Dlaczego OFE?

    OFE tym różnią się od systemu emerytalnego opierającego się na ZUS, że pieniądze zgromadzone w nich są realne i namacalne, zaś w ZUS są to pieniądze wirtualne, stanowiące jedynie obietnice rządu o wypłacie przyszłych emerytur i rent. Pieniądze zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu, co jest ogromną zaletą tych instytucji. Odłożone środki nigdy nie zginą i zostaną wypłacone naszym spadkobiercom, czego nie można powiedzieć o ZUS.
     
  2. Emila

    Emila New Member

    21
    0
    1
    Moim zdaniem to wszystko powinno wyglądać całkowicie inaczej. Każdy powinien sam zadecydować ile chce miesięcznie przeznaczać na swoja składkę emerytalną i czy chce inwestować w coś te pieniądze czy na przykład odkładać je tylko na jakieś oprocentowane konto. Nie rozumiem tego, że ogólnie składki emerytalne są obowiązkowe i że nie mamy na to wpływu. W końcu idą tam nasze ciężko zarobione pieniądze, a my nie możemy o nich decydować. Taki właśnie jest mój ogólny pogląd na tą sprawę i myślę, że wiele innych osób ma podobne zdanie
     
  3. Corny

    Corny New Member

    22
    0
    1
    A moim zdaniem nie warto :D Rząd nas zrobi w konia przy pierwszej lepszej okazji. Już najlepiej sobie konto bankowe założyć i jakieś programy inwestycyjne na których się więcej wyjdzie i lepiej. A przynajmniej masz możliwość ingerencji w to i możesz wypłacić pieniądze o dowolnej porze, kiedykolwiek tylko chcesz. Dlatego proponuję się tym zając i rozpatrzeć w takiej formie. Jednak pewności na nic nie ma, nie wiadomo czy rząd kiedyś nie postanowi, że bierze po połowie z kont obywateli, bo tak trzeba. Amen :)
     
  4. Patryk

    Patryk Member

    39
    0
    6
    Zgadzam się w stu procentach z powyższymi wypowiedziami. Jednakże nie każdy młody człowiek, który rozpoczyna pracę myśli już o tak dalekiej przyszłości jak emerytura. I wtedy taka oto osoba stwierdza, że nie chce odkładać pieniędzy emeryturę i tak ciągnie cały czas bo, a to na to brakuje, a to szkoda bo chętnie by się troszkę zaszalało itp. No i w końcu przychodzi pora starości brak możliwości pracy (np. z przyczyn zdrowotnych), a tu nie ma się środków do życia. I co wtedy?
    - Wtedy dostaje pieniądze z opieki czy podobnej instytucji. A te oto pieniądze są z m.in. naszych podatków na które ciężko pracujemy całe życie...I dlaczego taka osoba (wogle mi nie znana) ma się utrzymywać z "moich pieniędzy" ?
     
  5. lider

    lider New Member

    4
    0
    1
    Musimy sobie sami odpowiedzieć czy warto czy nie. Z ZUSU nie zrezygnujemy, niestety się nieda. Emerytura niestety nie będzie dla większości z nas wystarczająco wysoka. Opcja dodatkowego inwestowania w OFE czy inne podobne temu fundusze inwestycyjne lokaty długoterminowe itp jest bardzo dobra jeżeli chcemy regularnie oszczędzać i powiększyć w rzyszlości wysokość naszej emerytury. Jężeli pieniadze maja lezeć w domu schwane to lepiej wplącać je na OFE niech pracują na aszą przyszłość. Pozdrawiam
     
  6. Agata

    Agata New Member

    29
    0
    1
    Witam. Widzę tutaj bardzo ciekawą konwersację więc i ja dodam chętnie coś od siebie. Moje zdanie jest podobne do tych osób, które już się w tym temacie wypowiedziały. Ogólnie to tak sobie myślę, że ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od człowieka. Jeden wolałby sam odkładać, a drugiego trzeba do tego "zmusić" bo inaczej nie miałby emerytury na starość i środków do życia. Z resztą jak to mówią "Polakowi nie dogodzisz"- zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Zdania różnych ludzi zawsze były i będą podzielone
     
  7. Monika1988

    Monika1988 New Member

    12
    0
    1
    Czytam z zainteresowaniem, ale i tak do końca nie wiem, jak się zapatrywać na ten temat.
     
  8. Brens

    Brens New Member

    2
    0
    0
    Hmm, kwestia sporna. Moim zdaniem nie warto, to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
     
    Last edited by a moderator: 27 Wrzesień 2016

Poleć tę stronę